Adalar Çocuk OrkestrasıBarış İçin Müzik Vakfı Edirnekapı ve Bursa Orkestralarıyla birlikte 5 Ağustos pazar günü Büyükada Şehit Murat Yüksel İlkokulu‘ndaki Yaz Konseri’nde sahne aldı.

Adalar Kaymakamı Sn Mustafa Ayhan, Adalar Belediye Başkanı Atilla AYTAÇ, Başkanı Yrd Mahmut Yerlikaya, Adalar Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Özbek, Adalar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sadrettin Peker, Adalar Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Agni Küçüknikolaidis, Begüm YavuzNesrin Dayi KaranfilSilvyo Silven OvadyaZeynep Dilek Mete Ablak, Adalar KK Eğitim Çalışma Grubu Başkanı Nezih Bayraktar, üyeler Şükran OrhanÜmit Bülbüloğlu, Ziya Cambazoğlu, Ekrem -Sevgi Genç, Fatma BozkurtCanan Orbay, Adalar KK Kültür Sanat Çalışma Grubu Başkanı Gül Bolulu ve üyeler Ayşegül Bayraktar, Konuralp Sunal, Adalar KK Mimarlık, Şehircilik ve Ulaşım Çalışma Grubu Başkanı Ali Erkurt ve üye Berrin Erkurt, Barış İçin Müzik Vakfı Kurucu Başkanı Mehmet Selim Baki ve Başkan Yrd Yeliz Baki, Büyükada 125. Yıl Atatürk Ortaokulu Müdürü Ayşegül Fer Ahat, Müdür Yrd Fatma Nevber Özoğlu Yerlikaya, Büyükada Şehit Murat Yüksel İlkokulu Müdürü Recep Kızılırmak, Heybeliada Gönüllleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, Bursa Uludağ Rotary Kulübü Başkanı Op. Dr. Erol Aksaz ve 600 ‘ e yakın dinleyicinin katıldığı konser büyük alkış aldı.

2016 yılında 25 Adalı çocuğun katılımı ile Adalar Kent Konseyi’nin projesiyle kurulan Adalar Çocuk Orkestrası Adalar Kaymakamlığı, Adalar İlçe Milli Eğitim ve İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü, Adalar Belediyesi, Adalar Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubunun desteğiyle şu anda 65 Adalı çocuğumuz ile çalışmalarına devam ediyor. Barış İçin Müzik Vakfı’nın repertuar ve eğitmen desteğiyle emin adımlarla ilerleyen orkestra, Edirnekapı – Bursa Orkestralarıyla büyük bir uyum içinde sahne aldı.

150 kişilik Bursa ve Edirnekapı Orkestra üyeleri ve velileri, vakıf eğitmenlerimiz Mavi Marmara’nın ulaşım sponsorluğunda adaya ulaştılar. Adalar Kent Konseyi’nde velilerimiz ve Adalı dostlarımızın hazırladığı öğle yemeğinin ardından yine Adalı gönüllülerin sabah saatlerinden itibaren hazırladıkları konser mekânına geçildi. Büyükada Şehit Murat Yüksel İlkokulu begonviller, balonlar ile çocuklarımız ve misafirlerimiz için süslendi. Orkestralar konser saatine kadar Barış İçin Müzik Vakfı eğitmenleri ve şef Samuel Matus ile Félix Briceño tarafından workshoplar ile çalıştırıldı ve genel prova yapıldı.

Saat 18.30’a geldiğinde heyecan doruktaydı. Adalı tiyatro sanatçısı Konuralp Sunal’ın sunumuyla konser açıldı. Şef Samuel Matus’un anlatımı, Şule Taşova‘nın yönetimiyle orkestra sahne aldı. Günün en büyük sürprizi 3 eseri Bursa Orkestrasından Mustafa Balpınar, Edirnekapı Orkestrasından Tuttup Berk ve Adalar Çocuk Orkestrasından Aslı Vural‘ın şef olarak yönetmesiydi, minik şefler izleyicilerden büyük alkış aldı.

Son eserden önce Adalar Çocuk Orkestrası’nın kuruluş sürecini Adalar KK yürütme kurulu üyesi, orkestranın fikir annesi Pınar Delen Satıoğlu anlattı. Adalar KK Başkanı Prof.Dr. Sinan Özbek ise yaptığı konuşmada “İlk hatırladığım konser Adalar İlçe Kütüphanesi’nde yaptığımız küçük bir konserdi, büyük bir heyecanla karşıladık onu. Daha sonra ardından Anadolu Kulübü, Şehit Murat Yüksel İÖO, Heybeliada Su Sporları ve geçen yaz Ruhban Okulu’nda büyük bir konser verdik. Bizim için Adadaki bütün mekânlar bize ait mekânlardır. Hepsini büyük bir zevkle kullanırız. Şunu çok derinden hissederek söylüyorum; müthiş bir imece usulüyle çalışıyor bütün arkadaşlarım. Tek tek isimlerini ansam saysak muhakkak dışarda kalan isim kalacak. O dostlarıma birlikte olmaktan büyük kıvanç duyduğum dostlarıma güçlü bir alkış rica ediyorum. Öylesine bir imece ki bu ben buraya 2 kere uğradım bugün sandalyeleri dahi dostlarımız taşıyordu velilerde de bu böyle bu genç sanatçıları yürekten kutluyorum. Onların hepsi bizim çocuklarımız ve onlarla gurur duyuyorum ” diyerek devam etti.

Yaklaşık 1 ay önce göreve başlayan Adalar Kaymakamımız Mustafa Ayhan adada tamamen gönüllülük esasına göre yapılan orkestra çalışmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi ve orkestra üyeleri, veliler ve eğitmenleri tebrik etti. Kaymakamımız görevde olduğu sürece orkestranın uluslararası başarılara imza atacak şekilde büyümesi ve kurumsallaşması için gereken desteği vereceğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından orkestraya katkı sunanlara teşekkür belgesi verildi. Adalar Çocuk Orkestrası’nın ilk kuruluş sürecinde büyük destek veren şu an İstanbul Vali yardımcımız, bir önceki dönem ilçe kaymakamımız Hikmet Dengeşik ‘in teşekkür belgesi eşi Nurhan Dengeşik’e teslim edildi. Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Mavi Marmara Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sina şenGülgün TürkoğluHande Sahin Celalyan, Begüm Yavuz, Zeynep Ablak, Nesrin Karanfil, Tulin Gönel, Dilek Karatekin, Begonviller Grubu’na son bir yıldır yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür belgesi verildi.

Adalar Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubu Nezih Bayraktar’a eğitim grubu adına yapmış olduğu başarılı hizmetler nedeniyle KK yürütme kurulu adına yaptırılan özel plaket Adalar KK Başkanı Prof.Dr. Sinan Özbek tarafından teslim edildi.

150 kişilik büyük orkestra son olarak iki eser daha seslendirdi ve seyircilerin yoğun alkışları arsında konser sona erdi.

Yaz konserinin gerçekleşmesi için emek eden tüm Adalı dostlarımıza, velilerimize, kent konseyi gönüllülerimize teşekkür ediyoruz .

Nice başarılı konserlere …..

ADALAR KENT KONSEYİ