Adalar Çocuk Orkestrası emin adımlarla çalışmalarına devam ediyor. Ocak sonu itibarıyla 35 orkestra öğrencisi ve 25 başlangıç sınıfı öğrenci mevcudu ile haftanın 2 günü Büyükada,1 günü Heybeliada’da çalışmalar devam ediyor.
Orkestramızın 14 Şubat 2018, Çarşamba günü, İngiltere’den iki farklı gruptan oluşan misafirleri vardı. 1.Grup: Barış İçin Müzik Vakfı’nın El Sistema İngiltere ile birlikte çalışarak, ülkemize getirdiği The Nucleo Project’in en yetenekli 8 müzisyen çocuğu ve Şefi Lucy Maguire’di.
İkinci Grup: Adalar Kent Konseyi’yle 2018 yılı içinde Adalarda müzik projesi gerçekleştirmeyi amaçlayan İngiliz Orkestra Şefi Dr James Rossve The Commonwealth Resounds Vakfı’nın Kurucusu @Allison Cox ve Müzik Direktörü Martin Cox’tu.

Adalar Çocuk Orkestrası ve The Nucleo Project’in çocukları 14 Şubat’ta,Şehit Murat Yüksel İlkokulu’nda birlikte ders yapıp sonrasında Şef Samuel Matusl’un yönetiminde orkestra çalışmaları yaparak,mini bir konser verdi.
İngiliz Orkestra Şefi Dr.James Ross ve The Commonwealth Resounds Vakfı’nın Kurucusu Allison Cox ve Müzik Direktörü Martin Cox, Adalar Kent Konseyi Genel Sekreteri Abdurrahman Küçüksarı, Adalar Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Pınar Delen Satıoğlu,Kadın Meclisi Başkanı Nesrin Dayi Karanfil,Eğitim Çalışma Grubu Başkanı Nezih Bayraktar,Eğitim Çalışma Grubu Üyesi Cem Akinciturk’le beraber,projeyle ilgili bilgi vermek üzere Adalar Kaymakamı Hikmet Dengeşik,Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç,Adalar İlçe Milli Eğitim Müdürü Omer Eren’e ziyaretler gerçekleştirdiler.

Ziyaretler sonrası Büyükada Şehit Murat Yüksel İlkokulu’nda yapılan dersleri ziyaret eden Grup, ders sonunda Adalar Çocuk Orkestrası ve The Nucleo Project’in birlikte verdiği mini konseri dinlediler.

Bu karma orkestra İngiliz misafirler,okul yöneticileri,öğretmenlerimiz,velilerimiz ve adalı dostlarımızdan büyük alkış aldı.

Kurumlar arası elbirliği ile hayata geçirdiğimiz Adalar Çocuk Orkestrası ve The Nucleo Project ‘in çocukları,bir araya gelerek müziğin evrensel bir dil olduğunu bir kez daha kanıtladılar.

Bu kadar keyifli ve mutlu günün gerçekleşmesini sağlayan başta Barış İçin Müzik Vakfı Koordinatörleri Eren TopalUğurcan Benice ,Vakfın Eğitmenleri Şule Taşova, Sinem Sonat, Zeynep Eda Güller olmak üzere emek veren herkese çok teşekkür ederiz.

ADALAR KENT KONSEYİ