15 Ocak Pazar günü,Körfez’de petrol tankeri sızıntı yaptı,kuşlar telef oldu, ADALARIMIZdaki canlılarımız da bu tehlike ile karşı karşıya.

Kocaeli’nin Dilovası İlçesi’nde bulunan bir limandan sızan yakıt deniz kirliliğine yol açtı. Sızan yakıt Körfez ve Derince Sahiline kadar ulaşırken, rüzgar ve diğer akıntı koşullarına bağlı olarak Adalarımız da bu kirlilikten etkilenmesi söz konusu.

Kocaeli Valiliği Çevre Müdürlüğü’nden konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

Deniz yüzeyindeki kirliliğin kaynağının analizle teyit edilmesi için Çevre ve Şehircilik Kocaeli Müdürlüğü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekiplerince kirlilik kaynağından ve Yarımca kıyısından numune alınmış ve parmak izi analizi için TÜBİTAK’a gönderilmiştir. Söz konusu bölgede toplam 3 adet acil müdahale firması tarafından 350 personel görevlendirilerek temizlik çalışmalarına ağırlık verilmiştir.
Rüzgarın etkisiyle Dilovası’nda yaşanan kirlilik Körfez ve Derince bölgesine kadar ulaşmıştır. Bölgeye barikatlar çekilerek, sızıntı önlenmeye çalışılmıştır.

Adalarımız,Pendik ve Tuzla’ya rüzgar ve akıntı koşullarına göre gelecek yüzey atıkları için.Tuzla Marina da 3 ayrı barikat beklemede lakin sorun dibe batan çözelti.
Su soğuk, eğer sondaj yapılmaz ise yaza doğru ısınan deniz
suyu ile tüm bu atıkları, köpük ve zehir olarak su üstüne çıkacak.

Tuzla Liman Başkanlığı ve Körfez 2. derece alarm durumunda.

Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği, Adalarımız için süreci dikkatle takip ediyor ve bizlere her aşamada bilgi akışı sağlıyor.

Lütfen ekteki videodaki görüntülerin Adalarımızda yaşanmaması, Adalarımızı korumak için kim ne yapabiliyor, yetkili kime ulaşabiliyorsa ulaşarak destek vermesini rica ediyoruz.

Hertürlü destek ve öneriniz için Adalar Denizle Yaşam ve Koruma Çalışma Grubu Başkanımız Volkan Narcı ile iletişime geçebilirsiniz (Volkan Narcı süreci takip eden
Adalar Denizle Yaşam ve Spor Derneği Başkanıdır. )
-Tel:05393575448,volkannarci@hotmail.com

ADALAR KENT KONSEYİ DENİZLE YAŞAM ve KORUMA ÇALIŞMA GRUBU