Malçlama, toprak yüzeyinin ince bir tabaka doğa örtüyle kaplanmasıdır. Malç, yazın toprağın su tutma kapasitesini artırarak su tasarrufu sağlar, kışınsa bitki köklerini ani ısı değişikliklerinden korur. Malç, aynı zamanda toprağın canlılığını artırır, yabancı otun çıkmasını engeller.

Adalılara Ücretsiz Malç! Hem de Kapıya Teslim!

Bu haftadan itibaren gönüllülerimizin malç yapması kolaylaştı. Artık otomatik olarak çuvallara malç dolumu gerçekleştiriliyor. Adalar Belediyesi’nin öğütücüsünü kullanarak, ada bahçelerinden çıkan dal-budakları öğütüp malç haline getiriyoruz ve Adalar Belediyesi’nin ulaşım desteğiyle isteyen Adalılara teslim edilmeye devam ediliyoruz.

Not: Bu vesileyle, sonbaharla birlikte dökülmeye başlayan ağaç yapraklarının çöp olmadığını, ormanda “humus” dediğimiz bereketli toprak örtüsünün yaprakların çürümesiyle oluştuğunu hatırlatalım. Yaprakları bahçenizin bir köşesinde biriktirip kompost (organik gübre) yapabilir veya toprağın üzerine serebilirsiniz. Yaprakların rüzgarla dağılmaması için, yaprak tabakasının üstüne malç serilmesi iyi bir çözüm olur.

Destek olmak ya da malç istemek için adalarkentkonseyi@gmail.com adresine mail atmanız yeterli.
Dostlukla,
Adalar Kent Konseyi Çevre Grubu