Adalarımızın ulaşım sorunlarını tespit etmek ve bunlara çözüm önerileri geliştirmek amacıyla uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler ile yaptığımız işbirliği ile ‘Adalar’da Sürdürülebilir Ulaşım’ çalıştayını 16 Haziran 2016 tarihinde gerçekleştirdik.

Çalıştay Adalar Kent Konseyi Başkanımız Prof. Dr. Sinan Özbek ve WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Arzu Tekir’in açılış konuşmalarıyla başladı.

Bu konuşmaları takiben Kaymakamımız Hikmet Dengeşik ve ardından Belediye Başkanımız Atilla Aytaç yaptıkları açılış konuşmalarıyla çalıştayı onurlandırdılar, Çevre Şehircilik Bakanlığından Zehra Türk ve Rukiye Özden, İBB’den Berna Çalışkan ve Şeymanur Gündoğan, Kadıköy Belediyesi ‘nden Damla Cesur ve Begüm Duygu Demirel, AKP Adalar İlçe Başkanı
İsmail Hakkı Durmuş, AKP Adalar İlçe Başkan Yardımcısı Salim Sener , DSP Adalar İlçe Başkanı Engin Dayı, CHP Adalar Kadın Kolu BaşkanıŞükran Orhan , Kadıköy Kent Konseyi ‘nden Serdar Köksal, İkbal Polat ve Nilüfer Aksoy, Şehir Hatları A.Ş.’den Barbaros Sarmusak, Mavi MarmaraKooperatifi’nden Kerim Ak, Büyükada Faytoncular Derneği Başkanı Hasan Ünal, Bisikletçiler Derneği Başkanı
Zehra Akgün,Heybeliada Muhtarı Hüseyin Yay , Burgazada MuhtarıMustafa Biçer , Kınalıada Muhtarı Erdal Aydın , adalı STK temsilcileri, belediye çalışanlarımız ve kent konseyi çalışma grubu üyeleri sorunları 10 ayrı masada tartışarak değerlendirdiler. Tüm katılanlara çok teşekkür ederiz.

Adalarımızda ulaşım konusunda öne çıkan başlıklar güvenlik, konfor, deniz ulaşımı, yayalar, bisikletliler, faytonlar, elektrikli ve motorlu araçlar, yönetim ve turizm olarak belirlendi. Büyükada Anadolu Kulüp’de düzenlenen Çalıştayın ilk bölümünde katılımcılardan bu başlıkları önceliklerine göre değerlendirmeleri istendi. Devamında da gruplar halinde her bir başlıktaki en önemli üç sorunu belirlemeleri ve bunlara yönelik çözüm önerilerini geliştirmeleri beklendi. Günün sonunda her grup, kendi masalarında oluşturdukları tespitleri ve çözüm önerilerini diğer katılımcılara sundu.

Toplanan öneriler, WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler tarafından bir rapora dönüştürülecek. Bir basın toplantısıyla hazırlanan raporu kamuoyuyla paylaşacağız.

Bu raporun tüm ilgili kurumlara ulaşması için takipçi olacağız.

Tüm katılımcı STK’larımıza, mekânını ve olanaklarını bu çalıştay için seferber eden Büyükada Anadolu Kulübü Yönetimi ve çalışanlarına, Adalılara sundukları katkı ve emekleri teşekkür ederiz.

Adalarımız için hep beraber çalışmaya devam edeceğiz.

1 2 3 4

5

6

7 8 9

10 11

65

4 7 8

9

210