2016 yılında Adalar Kent Konseyi projesi olarak Adalar Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubu tarafından Adalar Kaymakamlığı, Adalar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü ve Adalar Belediyesi ile işbirliği ile kurulan Adalar Çocuk Orkestrası şu anda 65 Adalı çocuğumuz ile çalışmalarına devam ediyor. Barış İçin Müzik Vakfı’nın repertuar ve eğitmen desteğiyle emin adımlarla ilerleyen orkestranın 2017 Ağustos ayındaki konserini izleyen Purcell Genç Müzisyenler okulunun ünlü şefi James Ross, 2018 sonbaharında Purcell Genç Müzisyenler okulu öğrencileriyle Büyükada’da 3 günlük bir müzik kampı çalışması önerisi getirdi.

Adalar Kent Konseyi yürütme kurulu üyesi Begüm Yavuz‘un büyük desteği ve Adalar Kent Konseyi Eğitim Grubu başkanı Nezih Bayraktar ve üyelerCem Akinciturk. Canan Orbay, Sadun Gülbahar , Elyo Uziel , Şükran Orhan, Fatma Bozkurt, Ümit Bülbüloğlu , Ekrem Genç,Sevgi Genç, Ziya Canbazoğlu özverili çalışmasıyla 28-30 Eylül 2018 tarihleri arasında 3 günlük müzik kampı düzenlendi. Kartal Belediyesi‘nin ana sponsor olduğu etkinlikte 19 Purcell Genç Müzisyenler Okulu öğrencisi ve The Commonwealth Resounds yöneticileri ile Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrasından 9 öğrenci Büyükada Kartal Belediye tesislerinde konakladı ve Adalar Çocuk Orkestrası üyesi çocuklarımızla, müzik kampını gerçekleştirdi. Adalar Belediyesi kamp boyunca ada içi ve adalar arası tüm lojistik desteği verdi. Adalar Kent Konseyi Genel Koordinatörü Ayten Seletüm programı büyük bir titizlikle koordine etti.

Adalar Çocuk Orkestrası öğrencileri cuma,cumartesi günleri Büyükada Kartal Belediye tesislerinde, pazar günü ise Anadolu Kulübünde misafir müzisyenler ile birebir ve gruplar halinde çalışmalar yaptı.
Ayrıca Purcell Genç Muzisyenler Okulu ve Turkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası şef Dr.James Ross yönetiminde Adalar Çocuk Orkestrasına destek sağlamak amaçlı iki konser verdi. 29 Eylül akşamı Heybeliada Ruhban Okulu’nda sahne alan Purcell Genç Müzisyenler Okulu ve Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, izleyicilerden büyük alkış aldı.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi H.E. Christian Berger ve eşi H.E. Marilena Georgiadou Berger ,Kartal Belediye BaşkanıAltınok Öz ve eşi Feray Öz, Adalar Kent Konseyi Başkanı Prof.Dr. Sinan Özbek, Heybeliada Ruhban okulu temsilcileri, Turkiye Genclik Filarmoni Orkestrası Cem Mansur, Adalar Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Nesrin Dayi Karanfil , Zeynep Dilek Mete Ablak, Begüm Yavuz, Pınar Delen Satıoğluı , Kent Konseyi Kadın Meclisi üyesi TC Lütfiye Küçüksarı, Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubu başkanı Nezih Bayraktar ,üyeler Cem Akinciturk, Şükran Orhan, Canan Orbay, Kent Konseyi Deniz ile Yaşam ve Koruma Çalışma Grubu Başkanı Volkan Narci ve birçok davetli katıldı. Uzun süre ayakta alkışlanan konser sonrasında organizasyonun hayata geçmesini sağlayan Altınok Öz’ e, Begüm Yavuz’a, Ebru Taşkın’a, şef Dr.James Ross’a,The Commonwealth Resounds Vakfı’nın kurucusu ve Başkanı Allison Cox için hazırlanan teşekkür plaketleri Adalar Kent Konseyi Başkanı Prof.Dr. Sinan Özbek tarafından verildi.

30 Eylül Pazar günü öğlen saatlerinde yapılan workshop sonrasında Purcell Orkestrasından Joshua Mock tarafından ,Adalar Çocuk Orkestrası için yaylı enstrümanların çalması için uyarlanan ‘Elmaların Yongası ‘ ezgisi Adalar Çocuk Orkestramız ve misafirlerimiz tarafından seslendirildi. Pazar günü yapılacak konserin genel provası Adalar Çocuk Orkestrası çocuklarımız ve velileri tarafından ilgiyle izlendi.

Anadolu Kulübü’nde yapılan konser Adalar Belediye Başkanı Atilla AYTAÇ, Kent Konseyi Başkanı Prof.Dr. Sinan Özbek, Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Yerlikaya, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sadrettin Peker, Yürütme Kurulu üyesi Silvyo Silven Ovadya , Begüm Yavuz , Kadın Meclisi üyeleri Cevahir Karabulut, Sevtap Anıl, Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubu Nezih Bayraktar, Şükran Orhan, Cem Akinciturk , Ümit Bülbüloğlu , Sadun Gülbahar Kent Konseyi Şehircilik Mimarlık ve Ulaşım Çalışma Grubu Başkanı Ali Erkurt, üyeleri Berrin Erkurt, Kültür Grubu Başkanı Gül Bolulu , Konuralp Sunal, Mahmure Vaizoğlu, Hovsep Özacar, Prof.Dr. Ayşe Şentürer. Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu Başkanı Özge Gülsaran Togay, Rabia Gülşen Tatlısumak.
Büyükada Şehit Murat Yüksel İlköğretim Okul Müdürü Recep Kızılırmak, Büyükada 125.Yıl Atatürk Ortaokul Müdürü Ayşegül Fer Ahat , Heybeliada Muhtarı Hüseyin Yay ve çok sayıda Adalı müzikseverin katılımı ile gerçekleşti.

Anadolu Kulübü ev sahipliğinde gerçekleşen son konserde kampa verdiği destek nedeniyle Belediye Başkanı Atilla Aytaç’a Kent Konseyi Başkanı Prof.Dr. Sinan Özbek tarafından teşekkür plaketi verildi.

Adalar Çocuk Orkestrasına büyük katkı sağlayan, bu kampın gerçekleşmesini sağlayan başta Commonwealth Resounds Vakfının kurucusu ve Başkanı Allison Cox’a, şef Dr.James Ross ‘a ve Purcell Genç Müzisyenler Okulu öğretmenleri Charles Sewart ve Debbie Shah’a, Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası şefi Cem Mansur’a ve tüm kamp boyunca destek olan Barış İçin Müzik eğitmenleri Şule Taşova, Sinem Sonat veHazal Anık‘a teşekkür ediyoruz..