Bitkilerin daha iyi gelişme gösterebilmeleri için toprağın fiziksel özelliklerini (sıcaklık,nem,vb.) artırmak, kaliteli ve bol ürün almak amacıyla toprak yüzeyinin ince bir tabakayla kaplanma işlemi olan MALÇLAMA için Adalar Kent Konseyi Çevre Grubu gönüllüleri 3 yıldır çalışıyor.

Adalar Belediyesi’ne ait öğütme makinesinde,adalar bahçesinden budanan ağaç ve bitkileri kullanarak, grubumuz üyelerince üretilen yaklaşık 2000 çuval malç, Adalar Belediyesi ekiplerince ücretsiz olarak adalılara dağıtıldı. Geçen yıl Sedefadası Derneği’nin belediyeye bağışladığı 2.öğütme makinesi Adalar Kent Konseyi Çevre Grubu üyesi Aziz Yilmazer tarafından tamir edildi. Adalar Belediyesi atölye şefi Tevfik Kaya ve atölye personelinin makineye yeni bir elektrik panosu imal etmesi ile makine bu yıl devreye girdi.

Gönüllülerimiz budanan ağaçların öğütülmesi için büyük bir gayretle çalışıyor. Malç yapımı çalışmasına destek vermek ya da bahçenizde kullanmak için malç siparişi vermek için adalarkentkonseyi@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

2. makineyi bağışlayan Sedefadası derneğine, tamir işlerini yapan Aziz Yilmazer ile Tevfik Kaya ve personeline teşekkür ediyoruz.

MALÇLAMANIN YARARLARI

1- Malçlama toprak yüzeyinde buharlaşmayı önlediğinden daha az sulamaya ihtiyaç duyulur.

2- Malçlamada toprak sıcaklığı 3-5 derece daha fazla olduğundan bitki kökleri daha iyi gelişir.

3- Yabancı ot kontrolünde faydalıdır.